Бекхенд с една ръка - за и против

Miro

New member
Здравейте, приятели,
Фен съм на бекхенда с една ръка. Изглежда ми по-естествено като удар и доста по-красиво изпълнение за гледане. Мнозина ще кажат, че е демоде. Все пак Джоко и Надал доминират с бекхенд с 2 ръце, в момента в Топ 10 май няма играч с one-hand backhand. Прикачвам един материал и снимка по-долу - и ще се радвам да споделите вашите предпочитания и аргументи.
Прикачената снимка е на играч от аматьорски турнир (повечето познават момчето!) и показва колко много тенис качество може да се открие по родните кортовете.
Почти всеки елемент от това изпълнение с една ръка е близо до препоръчаното в учебниците – от позицията на краката до изпънатата играеща ръка след удара, от баланса на лявата ръка до изправеното като струна тяло. Точката на правилен контакт с топката е изисквало лек подскок с краката, изпълнената с кинетична енергия стойка на max и само вижте къде и как се позиционира ракетата след удара! Нагоре и все нагоре - като описва завършената линия от подготовката на удара до крайната му фаза. Красота!
Но да не забравим най-важното – погледнете къде е насочена топката след този изумителен бекхенд! Тя лети със страхотно ускорение по правата и съдейки по погледа на играча – очевидно в избраната от него посока. Това се нарича тотален контрол - както върху силата на удара, така и върху желаното направление по дължината и ширината на корта.
Не се съмнявайте, че това е било winner. Ако опонента е бил на мрежата, при такъв качествен удар с чист контакт той само е изгледал преминаващата топка покрай него. Ако пък е бил в дъното на корта, то най-вероятно е останал „замръзнал“, с безпомощен поглед и плаха надежда, че топката може да бъде out.
Браво на всеки, който може да направи такъв удар! Прекрасна илюстрация на класа!
Все пак още помним човека, който с бекхенд с една ръка спечели 103 ATP турнира, 20 броя от които са от Шлема...

Тенис_311487887_2402090756605962_290772845412745500.jpg
 

ThePunisher

Administrator
Екип
Темата е една от най-интересните за новите играчи-любители, а и професионалисти, които сега започват с тениса. Ние вече сме направили нашия избор и работим само върху подобряването на този толкова важен удар. Гледната ми точка и тенденция съм изразил в тази тема 👉 https://tennisarena.bg/threads/vech...oj-da-izberem-ako-sega-zapochvame-s-tenisa.9/

Изводът ми👉Аз съм голям фен на бекхенда с две ръце, защото за мен изкуството не трябва да е сложно. Красотата е в простотата и в умението да удариш 100 от 100 стабилни и дълбоки бекхенда в противниковото поле. Предпочитам стабилност и ефективност, а красотата оставям за тези, които я могат;)
 

Горе