Miro

New member
Здравейте, приятели,
Търся мнение и препоръка как се играе успешно срещу левичари.
В моята скромна любителска практика, от 10 изиграни мача срещу тях съм загубил 9 броя (4 пъти на 0).
Основните ми проблеми: не смогвам срещу техен сервис на advantage полето (изхвърля ме странично); при заиграване по диагоналите моя бекхенд отива на негов форхенд, който по принцип е по-силния им удар (т.е. влизаме в размяна на удари, но при мой по-неудобен удар срещу негов по-комфортен); топ спина, който вкарват при по-голяма дълбочина на ударите се оказва, че има и въртеливо движение, т.е. често удрям с рамката на ракетата; слайсовете им са отвратителни, без отскок на топката.
Ще се радвам за чуя някой съвет, защото вече се "гипсирам" още на загрявката, когато установя, че играят форхенд с 1 ръка...
 

ThePunisher

Administrator
Екип
Не знам защо, но аз имам положителен баланс срещу левичари и много обичам да играя срещу тях. Може би защото бекхендът ми е силен и не им позволявам да атакуват толкова много с техния форхенд. То това е и основното им преимущество + сервиза, който казваш.

Какви настройки правя аз:

1. Променям позицията при сервиз. Стоя повече към бекхенд страната на ъгъла при ретур и се стремя да удрям топката по-рано, за да не ме изхвърли много извън корта.

2. Започвам да играя повече център корт и дълбоки прави, за да му избягвам форхенда (но не по линиите, а на сигурно). Ако не ми е удобна форхенд права - връщам дълбоко център корт, за да му убия ъгъла за атака. Мисли, че винаги когато го накараш да играе бекхенд диагонал на сигурно - идва на твоя форхенд и там преимуществото е на твоя страна, а когато му се наложи той да играе бекхенд права - риксът е при него, защото мрежата е по-висока и може да обърка удара. Просто трябва винаги да обръщаш към неговия бекхенд.

3. От deuce полето винаги сервирам по диагонала на неговия бекхенд, за да си освободя корта за атака.

4. Променям лоба/защитните високи топ спин удари да са насочени към неговата бекхенд страна.

Гледай един от много малкото пъти, когато Джоко побеждава Надал на червено, че от 10 топки - 5 играе център корт, за да му убие ъгъла и 3 играе форхенд права :D Много идеи може да се извадят от това видео;)


Тук също може да намериш още няколко съвета ---> https://bashatennis.com/9-tactics-to-beat-the-lefty/

Успех!
 
Последно редактирано:

TheBear

New member
@Miro - нямам търпение да приложиш новите съвети в действие довечера =D

Майтапа настрана - мисля че няма лесен отговор - всичко зависи от какъв стил на игра играят двамата тенисисти, и кой по-лесно се адаптира спрямо другия. Истина е че повечето левичари имат предимство срещу десничарите. Ние постоянно ви срещаме а за вас сме все пак рядкост.

Play to your strengths - and identify the opponents weakness. We all have one!
 

Miro

New member
@Miro - нямам търпение да приложиш новите съвети в действие довечера =D

Майтапа настрана - мисля че няма лесен отговор - всичко зависи от какъв стил на игра играят двамата тенисисти, и кой по-лесно се адаптира спрямо другия. Истина е че повечето левичари имат предимство срещу десничарите. Ние постоянно ви срещаме а за вас сме все пак рядкост.

Play to your strengths - and identify the opponents weakness. We all have one!
Ха-ха. Ние мача от довечера го знаем като резултат, въпроса е да има и малко забавление, а не само страдание...Срещу по-класен играч като теб е още по-тегаво, защото освен изхвърлящ сервис ти разполагаш и със силен плосък, в центъра, който идва право в тялото. След това - да се играе само на твой бекхенд не става, защото имаш бързи крака и можеш да се нагласиш за форхенд. Моите балонни топки ги контрираш с дълбоки снаряди, а до моите къси - достигаш с лекота. В допълнение - ти удряш топката доста по-силно и аз съм в дефанзивна позиция постоянно. Не знам, но миналия път свършихме за 30 минути - време, което включваше и загрявката...Но за мен е много полезно като практика, защото своите най-хубави удари в тениса ги правя когато падам, тъй като на добра топка КЪМ мен съм провокиран да отвърна с добра топка ОТ мен...
 

TheBear

New member
Ха-ха. Ние мача от довечера го знаем като резултат, въпроса е да има и малко забавление, а не само страдание...Срещу по-класен играч като теб е още по-тегаво, защото освен изхвърлящ сервис ти разполагаш и със силен плосък, в центъра, който идва право в тялото. След това - да се играе само на твой бекхенд не става, защото имаш бързи крака и можеш да се нагласиш за форхенд. Моите балонни топки ги контрираш с дълбоки снаряди, а до моите къси - достигаш с лекота. В допълнение - ти удряш топката доста по-силно и аз съм в дефанзивна позиция постоянно. Не знам, но миналия път свършихме за 30 минути - време, което включваше и загрявката...Но за мен е много полезно като практика, защото своите най-хубави удари в тениса ги правя когато падам, тъй като на добра топка КЪМ мен съм провокиран да отвърна с добра топка ОТ мен...
Предвид че първия път завършихме 6-0 а вчера 6-2, го броя като успех и прогрес =)
Напълно си прав - всичко е въпрос на подготовка / работа с краката.
 

Miro

New member
Предвид че първия път завършихме 6-0 а вчера 6-2, го броя като успех и прогрес =)
Напълно си прав - всичко е въпрос на подготовка / работа с краката.
Благодаря за играта снощи, Симо - за мен беше ОК. Освободено и без стрес, но истината е, че ми беше "разрешено" да играя малко по-добре, защото ти имаше full control върху играта, после не опитвах минаващи достатъчно смело, а опитите за лоб не станаха, доста точки взех от твои двойни грешки на сервис (нещо нетипично). Потичах обаче здраво за някои топки, имаше и 1-2 супер разигравания. Освен това не се справих със смачовете си, но пък вкарах сърце в играта. Както казах на моята група - ти си друг level, дуги skills, а в този спорт има някои реалности. Но анализите за по-късно - все пак моите първи мачове бяха срещу теб и Иван и мисля, че ме "подгряхте" доста сериозно с увереност и желание за победа...
 

Горе