Спортна психология и тенис съвети от Теди Ангелова

ThePunisher

Administrator
Екип

5 съвета как да подобрите психиката си на корта​

Записвате се на любителски турнир (или на професионален), излизате ентусиазиран за мача си и изненада – ръката ви е стегната, направо гипсирана, сърцето ви ще дезертира от гръдния кош, краката ви са бавни и тежки, ударите слаби и неточни – забиват се в мрежата или летят 2 метра извън очертанията на корта. Чувствате се неуверени, а на моменти дори – имате усещането, че за първи път хващате тенис ракета. Какво се случва?! Това не сте вие!

Позната ли ви е тази история? На мен да – още откакто се занимавах професионално с баскетбол. По-късно, когато започнах да играя на любителски тенис турнири, често я чувах и от дамите, които участваха: “Играя толкова добре на тренировка, но на мач, не мога да покажа на какво съм способна.”. Някои треньори казват, че има играчи за мачове и играчи за тренировка. За мое щастие аз винаги съм била от тези, които предпочитат мачовете. Обичам голямата сцена – напрежението, битката, адреналинът, който ме завладява. Познавам страшно добри играчи, които на тренировка са просто невероятни, но дойде ли мач – стават неузнаваеми.

Психиката се тренира така, както се тренира и физиката ни. Серина Уилямс казва: “Тенисът е 70% психика и 30% физика.” Вижте 5 съвета как да подобрите психиката си на корта.

Съвет №1 – поставяйте се под напрежение по време на тренировка

Съвет №2 – бъдете позитивни в мислите си, дори реакциите ви да са негативни

Съвет №3 – предизвикайте се извън корта, излезте от комфортната си зона

Съвет №4 – поемайте си дълбоко дъх в напрегнати моменти

Съвет №5 – забавлявайте се – фокусирайте се върху играта, а не върху резултата


Подробна информация за всеки един от съветите и цялата статия може да прочетете ТУК
 

ThePunisher

Administrator
Екип

2-те основни грешки, които ни саботират да постигнем целите си​

Знаете ли коя винаги е била най-голямата цел в кариерата на Рафа Надал? Чичо Тони споделя, че това не е било да спечели Ролан Гарос, нито Уимбълдън. Нито пък да завоюва 21 титли от Големия шлем. Племеникът му е израстнал с 3 основни цели:

Да удря топката по-силно;
Да я пласира в празната част на корта;
Да докара противника си до пълно изтощение;


Но най-голямата цел пред испанеца, още от дете, е да стане все по-добър тенисист – да се подобрява постоянно като играч. Чичо Тони обяснява, че спечелването на Уимбълдън е цел, която не зависи изцяло от Рафа. Съществуват външни фактори, които той няма как да контролира.

В тези думи има толкова много мъдрост – на пръв поглед са лесни за разбиране, но трудни за осъзнаване. В тях се крие и основната грешка, която саботира толкова много хора да постигнат целите и мечтите си.

Първата грешка – фокус върху крайния резултат, а не върху процеса​

Втората грешка – дупката, която ни поглъща​

Подробна информация за всяка една от грешките и цялата статия може да прочетете ТУК
 

ThePunisher

Administrator
Екип

Визуализацията – мощна техника за по-добри спортни постижения​


Сигурно ви се е случвало да се сетите за познат, когото не сте виждали от много дълго време и съвсем “случайно”, на следващия ден, да го засичате най-неочаквано. Или напоследък често си мислите/говорите за почивка в Париж и ненадейно започват да ви преследват обяви за екскурзии в града на любовта, Айфелови кули, кроасани и други френски изкушения. Мислите си – “Ето, знак от съдбата”. Да, но не точно. Има си напълно научно обяснение за тези “случайности”.

Проучване в Чикагския университет показва изумителни резултати
В Чикагския университет е проведено проучване с група студенти от баскетболния отбор, които ги разделят на 3 групи:

На първата група е казано да не докосват баскетболна топка в следващите 30 дни, да не тренират и да не играят.
На втората група е казано да тренират наказателни удари по половин час на ден в продължение на 30 дни.
На трета група е казано да прекарват по половин час със затворени очи, представяйки си как стрелят наказателни удари в продължение на 30 дни.

След 30 дни и 3-те групи студенти са помолени да отидат на игрището и да изпълнят наказателни удари. Резултатите били повече от любопитни:

Пъравта група, която изобщо не е тренирала – нямала подобрение.
Втората група, която е тренирала всеки ден по 30 минути свободни удари – показала 24% подобрение.
Третата група, която е тренирала само визуализация – показала 23% подобрение. Без да докосват баскетболна топка!
Визуализацията – тайната за успехите на професионалните спортисти
Визуализацията в спорта е тренировъчна техника за постигане на по-добри резултати, част от науката за спортната психология. Тя повишава концентрацията и самочувствието, подобрява движението, успокоява ума, като намалява стреса и напрежението.

Новак Джокович е много добър пример за човек, използващ тази техника. В паметният финал на Уимбълдън 2019 г., той споделя, че преди да излезе на корта се е визуализирал като победител, представял си е как прави уинъри, как държи трофея, какво е усащането. Вярвам за никой тенис почитател не е тайна, че Джокович спечели мача в главата си.

Подробна информация за силата на визуализацията може да прочетете ТУК
 

Горе