Съвети към всеки родител, който иска детето му да спортува с желание от Allistair McCaw

ThePunisher

Administrator
Екип
70% от талантливите деца напускат спорта преди 13-годишна възраст. Реалността показва, че 70% от децата спират да спортуват до 13-годишна възраст и причина номер едно - вече не се забавляват. Лично аз, след като съм бил в света на спорта повече от 30 години, състезавал съм се професионално в продължение на 10 години и сега съм треньор, забелязах това от първа ръка.

Причините, поради които децата се отказват рано, могат да бъдат следните:

1. Твърде ревностни родители

Родителите са твърде съсредоточени върху талантливото си дете, като харчат цялото си време и пари, за да преследват спортната си кариера. Според тях, колкото повече присъстват, толкова по-добре, когато всъщност това непрекъснато напъване най-често може да изпрати детето ви над лимита. Те също се паникьосват, когато други деца на същата възраст, като техния син печелят или се справят по-добре, поради което сменят треньорите и добавят още турнири, за да играят.

2. Твърде много конкуренция в ранна възраст
Игра твърде много в много млада възраст плюс изгаряне на терените. Децата, които се състезават твърде много и твърде рано, попадат в категорията от 70%, които рано или късно напускат спорта и корта. Прекалено силната конкуренция в ранна възраст отнема време от правенето на нещата, които трябва да правят повече, като спортна подготовка и техническо развитие.

3. Вече не е смешно
Бебето вече не се наслаждава на играта. Той прекарва цялото си време в тренировки или в мачове, чувствайки върху себе си постоянния натиск от необходимостта да „спечели на всяка цена“, прилаган от треньора и/или прекалено напрегнатите родители, изтощаващи забавлението. Освен това децата също започват да виждат приятелите си да се забавляват повече, като имат повече баланс в живота си, играят други спортове, ходят при приятели, правят забавни дейности и т.н. Винаги е добре да имате предвид каква е причината №1 децата да започнат да играят определен спорт: ЗАБАВЛЕНИЕТО

4. Път към високите очаквания
Когато едно дете е талантливо в ранна възраст или показва голям потенциал, на много родители постоянно ще се казва колко гениално или страхотно е детето им. Ето това не е наред с обществото. Децата се издигат на пиедестал много преди да са заслужили. Колкото и нелепо да звучи, но тук в САЩ съм чувал родители на деца под 12 години да говорят с треньори в колеж, за да накарат децата им да отидат там! Огромни очаквания се стоварват върху плещите на тези деца в момента, в който спечелят малък турнир или второстепенно състезание! И докато съм на темата, се чудя какво мислят родителите за изтеглянето на децата си от училище преди 14-годишна възраст, за да посещават частни училища. Подарете на децата си баланс и образование за възможно най-дълго време!

Разбираемо е, че понякога може да се наложи да промените присъствието, но премахването на дете от класната стая определено на тази възраст носи повече вреда, отколкото полза. През последните 10 години имах работа с родители на невероятно талантливи деца, които извадиха децата си от училище, доведоха децата си при мен, но резултатът беше дете, което спортува доста добре, но няма почти никакви приятели и малко социален живот. Лошо!
Притеснявам се за детето, защото ако „не се справи“ в тениса, ще се почувства разочарован, защото това е всичко, което знае.

Заключение:
Най-важното нещо като родител или треньор е винаги да сте сигурни, че детето се ЗАБАВЛЯВА.

Родители: вашата роля е проста, бъдете там, за да дадете безусловна любов и подкрепа. Също така не забравяйте да позволите на треньора да си върши работата. Имайте малко търпение и не си мислете, че „тревата винаги е по-зелена“, когато друго дете спечели. Особено оставете на децата да решат дали все още намират това за смешно. Това трябва да е техен избор.

Треньори: уверете се, че се следват всички жизненоважни етапи от развитието на спортист/играч. Не се увличайте от изисквания или натиск от родители, които искат да играят турнири всяка седмица. Не забравяйте да развиете спортиста преди играча. Но най-важното е да се тревожите за тяхното забавление от играта, както и за качеството им на живот. Останете на курса. Просто се наслаждавайте на пътуването.

Съвети от Allistair McCaw
 

Горе