ThePunisher

Administrator
Екип
Една доста интересна тема за мен "Какъв кордаж да изберем"? Кордажът е часта от тенис ракетата, която влиза в контакт с топката. Струните са направени от различни материали и притежават различни свойства, като динамична твърдост, задържане на опън, дебелина, текстура на струната (форма на струната) и ефективност на отскок. Има три вида, доколкото знам: естествени, синтетични и хибридни.

Състав​

Материалът може значително да повлияе на представянето на играча и дори на здравето му. За направата на тенис кордажи се използват няколко материала. Те се различават по отношение на еластичността, издръжливостта, ефективността на отскока, способността за задържане на опън и производствените разходи, наред с други съображения.

Естествен кордаж​

Животинските черва са най-еластичният материал, използван за направата на тенис струни. Той има по-добро задържане на опън от всеки друг материал, а също така е по-мек от всеки друг материал, използван за тенис кордажи. Той осигурява най-голяма възвръщаемост на енергията, което означава, че е най-ефективната струна. Той остава мек при високи килограми, докато други материали са склонни да се втвърдят драстично. Това позволява на играчите да наплитат твърдо, за да подобрят контрола на топката, без да губят ефективност.

Основните му недостатъци са много по-високи разходи за производство и закупуване в сравнение с други материали, слабост при срязващи напрежения от удари извън центъра (типично за начинаещите играчи), променлив контрол на качеството в зависимост от марката, партидата, възрастта, условията на съхранение и степента, трудността на струни поради своята деликатност и лоша издръжливост при намокряне с вода. Естествените черва са много чувствителни към различни видове време и тези играчи, които го използват обикновено носят няколко различни ракети с различно натягане, за да компенсират това. Някои играчи, особено онези, които удрят плоски удари чисто в центъра на ракетата, намират висококачествените черва за по-издръжливи от много други видове струни поради изключителното си задържане на напрежение. Това може да помогне за компенсиране на високите първоначални разходи. Използването на по-плътна плетка също като цяло подобрява дълголетието на естествените черва.

Естествените черва се произвеждат чрез изсушаване на влакна, извлечени от част от кравето черво, наречена серозна мембрана, или сероза, която съдържа колаген, предназначен да издържи разтягането и свиването на червата. Именно тази еластичност прави влакната полезни за тенис. В миналото овчи черва също са били използвани за струни за ракета. Общо наименование на този материал е кетгут.

Първият кордаж за тенис от естествен чревен тракт е произведен през 1875 г. от Pierre Babolat, който пуска марката VS петдесет години по-късно. Естествените черва обикновено се предлагат в покрита форма, за да се намали тенденцията им да се разплитат, особено когато са влажни или мокри.

Синтетичен кордаж​

Синтетичният кордаж е найлон, почти винаги съставен от една нишка. Това е много евтин вариант за производство и като цяло е най-евтиният кордаж за закупуване. Над 90% от играчите играят с този тип.

Вариации, различни от чист найлон обикновено се срещат в кордажите, продавани като „синтетични черва“. Текстурираните покрития, оцветители и добавянето на малко количество кевлар са най-честите промени. Някои производители, като Gosen, етикетират найлонови струни с думи като „овце“, както в овче черво, въпреки че такива струни не съдържат черва.

Съвременните „синтетична черва“ всъщност са кордажи с много нишки, които държат напрежението си изключително добре и имат динамичен профил на твърдост, който е най-близо до естествените кордажи, въпреки че индустрията продължава да прилага термина за найлонови нишки с монофиламенти.

Хибриден кордаж​

Състои се от 2 различни вида кордаж – за хоризонталните и за вертикалните корди на ракетата. Хибридното наплитане набира популярност при играчите, които искат да съчетаят качествата на кордажите (сила+издръжливост, спин+контрол и др.). Чрез смесването на различни кордажи, състезателите могат да настроят комфорта, издръжливостта, контрола и въртенето при ударите си. Да вземем например силно удрящите играчи, които могат да намерят комбинацията от удобство при игра и издръжливост с полиестерен кордаж на вертикалните корди (Main) и естествен кордаж на хоризонталните (Cross).

Смених няколко кордажи в последните месеци, но лично за мен най-добре чувствам Luxilon Wilson ALU POWER 125 сив. Според мен е много индивидуално е изборът на кордаж, спрямо стила на игра на играча. Забелязвам и голямо влияние върху лакътя и китката. Аз обичам меки кордажи, които абсорбират удара.
luxion-alu-power-125.jpg
 
  • Like
Реакции: kiro

kiro

Member
Luxion е страхотен кордаж !
Аз напоследък играя с Babolat RPM blast 1.25. Доста са сходни с Luxion ни лично на мен ми допада с много малко повече Babolat :)
243101_RPM-BLAST-200-M-_105_Black-850x850.jpg
 

kiro

Member
Също така много зависи на каква ракета ще го наплетеш. Например преди играех с Babolat Aero 300gr и кордажа RPM Blast го чувствах перфектно но за може би не повече от 7-8 игри след това отпускаше брутално . Сега на Hed Graviti играя повече от месец . Според мен плетката на Heda е много гъста 18х20 и това спомага за по дългия живот на кордажа.
 

ThePunisher

Administrator
Екип
Споделям едно видео на нашия приятел Пепи Котев, който говори за тенис кордажи, килограми на наплитане и с колко ракети трябва да играем... Видеото е от преди 6 години, със сигурност са се променили много неща, но се надявам скоро да го помолим да даде още инфо.

 

nadal-fan

Member
Най-добрите тенис кордажи, според tennis-warehouse.com по вид за 2022 година:

Синтетични черва - Цялостна игра и стойност - Prince Synthetic Gut с Duraflex
Multifilament - Комфорт, мощност, усещане - Tecnifibre NRG2
Естествени черва - Максимален комфорт, мощност, усещане, поддържане на напрежение - Babolat VS Touch
Полиестер - Максимален контрол, въртене, издръжливост, препоръчва се на опитни играчи - Luxilon ALU Power
Хибрид - Максимални възможности, по-малко компромиси - Wilson Champion's Choice
 

Горе