Тенис лакът – упражнения от Констанин Ковачев (Актив Ситинг)

ThePunisher

Administrator
Екип
Попаднах на страхотно видео в Интернет на тема "тенис лакът". Констанин Ковачев, или Коко, е кинезитерапевт и създател на метода Актив Ситинг.

Истината е, че започнах да прилагам упражненията от видеото и определно почувствах облекчение. Коко споделя в детайли за травмата “тенис лакът” и показва упражнения, чрез които да й повлияем позитивно сами. Упражненията са елементарни и могат да се правят от всеки. Най-хубавото е, че веднага се усеща облекчение от тях. Мускулите се тонизират и започват да работят правилно.

По-подробна информация за метода и човека може да намерите ТУК

Прикачам и видеото за по-лесно. Ще се радвам да споделите и ваши упражнения за спряване с "вируса на тениса"

 

kiro

Member
Интересни работи казва, но това са превантивни мерки. Имам предвид, че ако усетиш някаква болка можеш да ги прилагаш тези или хилядите други в нета. Но за жалост и от личен опит говоря започне ли да те боли и без да играеш….. работата е зле ☹.

Аз играх може би 1 година с лека болка, ползвах налакатник и мазах с кремове.

В един хубав следобеден ден докато играх изпитах много силна болка в лакътя ( от вътрешната страна демек“ Голф лакът „ ). Веднага наложих с лед но уви, на другия ден зъбите не успях да си измия . Това ме извади за месец и половина от корта и доста похарчени пари по физиотерапия. Не-го подценявайте това възпаление !

В друг пост ще споделя и контакти на физиотерапевта и какво ми препоръча той.
 

nadal-fan

Member
Добавям още едно полезно клипче с упражнения в домашни условия на едни американци ;)

 

TheClasher

New member
Здравейте, тъй като имам история с този прословут тенис лакът бих искал да споделя опита си. Започнах да играя с ракета Pro Staff 315g може би повече от 6 месеца активно 4-5 пъти в седмицата и един ден разбрах какво е това чудо тенис лакът. След разговори с опитни треньори и доктори се оказва че:
1) Ракета за непрофесионални играчи (аматьори) или за хора които нямат мускулната памет която могат да придобият като трениращи деца - НИКОЙ опитен професионалист няма да ви даде ракета над 300г (тотален макс 305г) ненаплетена ракета, защото с времето на 40-50 минута от играта започвате да отваряте по-късно и да закъснявате като играете с тежка ракета. В резултат на това с времето целия този стрес удря в лакът/китка
2) Твърдостта на ракетата (stiffness rating/ RA) има голямо значение - след проблема с ракетата играя с Wilson Clash V2 (295г) и нямам никакви проблеми от година насам въпреки сериозния тенис лакът, масажи, лекарства и какво ли още не.
3) Кордажа - Много хора играят с Полиестер (full bed) който също прецаква ръката ако не го наплитате 1-нъж месечно. Ако играете до скъсване, бъдете сигурни че ще ви прецака ръката защото след определен момент губи свойствата си. Може да пробвате хибриден кордаж от Synthetic Gut + Полиестер или Natural Gut + Поли, като разлиакта в цената е 40лв на наплитане. По-добре да давате тези пари за кордаж отколкото за лекарства и да имате постоянен дискомфорт.

Успех на всички!
 
Последно редактирано:

ThePunisher

Administrator
Екип
Здравейте, тъй като имам история с този прословут тенис лакът бих искал да споделя опита си. Започнах да играя с ракета Pro Staff 315g може би повече от 6 месеца активно 4-5 пъти в седмицата и един ден разбрах какво е това чудо тенис лакът. След разговори с опитни треньори и доктори се оказва че:
1) Ракета за непрофесионални играчи (аматьори) или за хора които нямат мускулната памет която могат да придобият като трениращи деца - НИКОЙ опитен професионалист няма да ви даде ракета над 300г (тотален макс 305г) ненаплетена ракета, защото с времето на 40-50 минута от играта започвате да отваряте по-късно и да закъснявате като играете с тежка ракета. В резултат на това с времето целия този стрес удря в лакът/китка
2) Твърдостта на ракетата (stiffness rating/ RA) има голямо значение - след проблема с ракетата играя с Wilson Clash V2 (295г) и нямам никакви проблеми от година насам въпреки сериозния тенис лакът, масажи, лекарства и какво ли още не.
3) Кордажа - Много хора играят с Полиестер (full bed) който също прецаква ръката ако не го наплитате 1-нъж месечно. Ако играете до скъсване, бъдете сигурни че ще ви прецака ръката защото след определен момент губи свойствата си. Може да пробвате хибриден кордаж от Multifillament + Полиестер или Natural Gut + Поли, като разлиакта в цената е 40лв на наплитане. По-добре да давате тези пари за кордаж отколкото за лекарства и да имате постоянен дискомфорт.

Успех на всички!

За кордажи - най-щадящият е ALU Power 16L String на по-ниски килограми - 24/23/22 примерно. С всичко друго, което опитам веднага леко пипа лакътят. С него нямам проблеми и играя над 7 часа/седмично без болки ;)
 

Горе